Библиотечна дейност
Дейността се осъществява се от читалищната библиотека, с книжен фонд към края на годината - 39 974 тома и 27 периодични издания, получавани целогодишно.
Поставени задачи пред библиотеката
- обновяване на библиотечния фонд с нови информационни източници;
- използване на източници на електронен носител
- осигуряване на достъп на гражданите до нова информация чрез информационните технологии;
- превръщането на библиотеката в съвременен, модерен обществен информационен център.
Изпълнение на основни показатели
Година | 2009 | 2008 |
Брой читатели | 474 | 402 |
Посещения | 8279 | 7686 |
Раздадени книги | 11361 | 11088 |
Към момента в библиотеката е осигурен достъп до Интернет в помощ на библиотекарите, без обособяване на потребителски места. Работното време на библиотеката е от 09:00-18:00 часа непрекъснато, като пряко ангажирани за дейността са трима библиотекари.
Читалищната библиотека е одобрена за изпълнение на проект по Програма „Глобални библиотеки”, етап – 2009. Споразумението за същото бе официално подписано на 23.12.2009 г. от кмета на Община Златоград и Председателя на читалището и връчено на заседанието на ОбС през месец февруари 2010. Очакванията са чрез изпълнението на проекта библиотеката да бъде оборудвана с достатъчен брой компютри и други технически средства, за публичен достъп от потребители.
Важно направление в дейността на библиотечните специалисти е превръщане на библиотеката в средище за прояви, които разкриват богатството на книгата и информационните възможности на библиотеката.
С ученици са проведени беседи за историята на читалището, за възможностите за ползване на библиотеката, за народни обичаи и празници и др. Колективните посещения от ученици са свързани с провеждане на уроци по български език и литература, часове по родолюбие. Бележити дати и годишнини са отбелязвани с кътове, витрини, изложби на литература.
Традиция стана отбелязването от библиотеката на Световния ден на книгата - 23 април с Маратон на четенето и Вечер на народното творчество. Стремежа ни е да приобщим към книгата от най-малките до най-възрастните.
През 2009 година беше извършен ремонт на заемната зала. Бяха закупени два модула от програмен продукт ”Автоматизирана библиотека” за библиотеката. Средствата са осигурени от МК. Организирано е обучение за изплозването на софтуера. Със собственни средства и с труд на персонала на читалището се извърши частичен ремонт на тавана в читалнята.
Художественно-творческата дейност
През 2009 година това направление от дейността на читалището бе добре организирано и представено на високо ниво. И през 2009 година, активно работиха следните читалищни групи и състави:
- Мъжка битова група;
- Дамска певческа формация "Надежда"
- ГЗГП "Златен полъх"
- Юношески танцов състав «Акрани»
- Детски състав „Звънче”
- Клуб "Първи на хорото"
За дейността им са ангажирани трима организатори на читалищна дейност, а двама работят на доброволни начала.
По-важните изяви на съставите през годината включват:
- Участие на самодейните колективи във всички празнични прояви в ЕАК , местните културни прояви,трансграничния събор на връх „Костадин”
- Участие в Старопланинския събор на ГСГП, ДПФ „Надежда”, ЮТС”Акрани” в „Балканфолк” във Велико Търново
- Участие на ДПФ ”Надежда” в Национален събор на Тракийските дружества в град Кърджали.
- Участие на Мъжка битова група, ДПФ "Надежда" и Танцов състав "Акрани" в Национални фолклорни празници - Смолян 2009 г. ОНЧ "Просвета" беше наградено със Златен плакет. Грамоти получиха всички колективи и индивидуалният изпълнител Емануил Пунев
- Участие на МБГ и ДПФ "Надежда" в Национален тракийски събор "Кърджали 2009". Грамоти за отлично представяне. От седмия национален фестивал “Неделино 2008” ОНЧ”Просвета” е носител на сребърен медал,и за цялостно представяне Мъжката група е удостоена със златен медал.
- Участие на Танцов състав "Акрани" и индивидуални изпълнители в Шести Международен фолклорен фестивал "Малешево пее и танцува" - Микрево 2009. Първо място за изпълнение на фолклор и грамоти.
Многобройни са изявите на читалищните състави, както в общината, така и извън нея. Читалището, чрез своите състави, допринесе много за популяризирането на Златоград. Мъжката фолклорна група и нейните солисти са известни и харесвани в цяла България и получават многобройни покани за участие, и заедно с ДПФ”Надежда” и ДЮС Акрани”, са участници във всички прояви от Празничните календари на Община Златоград и ЕАК. Организирането на изявите на читалищните състави е от осъществено от читалището, а финансирането - от читалището и дарители.
В отчета не са изброени местните изяви поотделно, но те могат да бъдат споменати в едно изречение. Съставите от нашето читалище през отчетния период са участвали във всички общински културни мероприятия.
От името на Читалищното настоятелство и служителите в читалището, изказвам благодарност на ръководствата на училищата в града за подкрепата и проявеното разбиране, относно организацията на различни мероприятия с участието на ученици, както и на ръководството и специалистите от ОДК, с които съвместно осъществяваме няколко мероприятия годишно. Читалището винаги е разчитало и работило заедно с общинското ръководство (кмет на община, ОбС , н-к Отдел Култура, др.) за решаване на проблемите и обогатяване на духовния живот в Община Златоград.
Художествено-творческата работа е немислима и без помощта на дарителите, които са помагали при пътуванията на съставите, фестивали, конкурси. През 2009 г, това са Община Златоград, "Бултекс" ООД, САТ ТМ, ”Ротари клуб”, ”Корект” ООД, ЕТ ”Еро Х-Емил Хаджиев”, ЕТ „Елвира Даицка”, „Свобода 97” АД, ЕТ ”Сашо 51”, ЕТ ”Станков”, ”КЕТ ЕН И АЙ БИЛДИНГ КОМЕРС”, ЕТ ”Таня Терзиева”, ЕТ ”Славчо Кьоров”, ЕТ ”Георги Дечев”, ЕТ ”Вероника”, „Домбов и фамилия” ЕООД.
Финансовото състояние на читалището като цяло е добро. Отчетът на изразходваните бюджетни средства за 2009 е представен на кмета на общината с писмо изх. №4/27.01.2010. Отчетът за приходи и разходи за 2009 г. е приет от Читалищното Настоятелство и представен пред НАП.
Актуална информация за дейността на читалището се публикува периодично в сайта на читалището - http://prosveta.info , както и по местните информационни канали.
По-важните проблеми пред читалището
А. Инфраструктурни
- цялостен ремонт на покрива;
- енергийнооефективни мерки и подобряване фасадата
- отопление на кино Фокус, библиотека, салон;
Б. Организационни и по дейността:
- оптимизиране или преструктуриране на дейността във филиал Аламовци;
- трайно задържане интереса на участниците в читалищните групи и състави;
- обновяване на книжния фонд в библиотеката;